Vize

  • Almanya
  • Amerika
  • İtalya
  • İngiltere
  • Yunanistan
  • Mısır

Almanya’da Schengen Vize sistemine dahil olan ve randevu sistemiyle çalışan ülkeler arasındadır. Bu yüzden gerekli evrakları başvurudan ve hatta randevudan önce hazırlamış olmanız gerekmektedir.

Almanya’da çalışma amacı olmayan Diplomatik, Hizmet (gri) ve Hususi pasaport sahipleri 90 günü geçmemek şartıyla her bir yarı yıl için Almanya’ya vizesiz giriş yapabilirler.Almanya’ya turist olarak gitmek için Almanca bilmeniz şart değildir. Ancak çalışma vizeleri için Konsolosluğa başvuruda bulunacaksanız, Almanca bilmenizin avantajı olacaktır. Aile birleşimi vizesi için de Almanca bilinmesi gerekmektedir. Eşiniz Almanya’da ikamet ediyorsa, sizin için Almanya’dan hazırladığı evraklar ile birlikte sizin Almanca bilmeniz şartı aranacaktır.

ABD VİZESİ, Göçmen Olmayan Vize (turistik amaçlı vize) ve Göçmen Vize olmak üzere ikiye ayrılır. Göçmen amaçlı olmayan vizelerde fazla bir detay yoktur. Turistik amaçlı vizelerde bu amacınızı belirterek başvurunuzu yapmanız ve ona göre bir form doldurmanız gerekmektedir.

Doldurmuş olduğunuz bu forma göre size turistik vize verilir ve sadece bu amaçla kullanabilirsiniz. Ayrıca ABD’ye çalışma amacıyla, evlilik amacıyla, öğrencilik amacıyla vb. gidiyorsanız, ona göre farklı formlar doldurmanız gereklidir.

Mesela bir Amerikan firmasında çalışıyorsanız ve firmanız size oraya kısa süreli bir eğitim için gönderecekse, Konsolosluk sizden farklı evraklar talep edecektir, göçmen olmayan başvurunuzu yaparken şirketinizden destek bekleyecektir (şirketiniz sizden neler bekliyor, bu firma kim, orada ne gibi bir eğitim alacaksınız vb.). Evlilik veya nişan söz konusuysa, buna göre evraklar sizden talep edilecektir. Nişanlınız kim, orada nerede oturuyor, ne iş yapıyor gibi soruların yanıtlanması beklenecektir.

İtalya, Schengen Vize sistemine dahil olan ülkelerdendir ve randevu usulüyle çalışır.

3 aya kadar olan seyahatlerde, Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportu sahiplerinin vize alması gerekmemektedir. Ancak Umuma Mahsus (lacivert) pasaport sahiplerinin vize başvurularını, seyahat tarihi nden en az 1 ay önce yapmaları tavsiye edilir.

İlk defa İtalya için Schengen vizesi alacaklardan protokol yazısı istenmektedir. Vize randevuları için bir İtalya Konsolosluğu da bir şirketle anlaşmıştır. Bu yüzden vize almak için ilgili şirketleri arayarak italya vize randevusu başvurusu nda bulunabilir, hazırlamanız gereken evraklar hakkında buradan da bilgi alabilirsiniz.

İngiltere, hem turistik açıdan hem de dil okulları ve üniversite tercihleri açısından oldukça çok vize başvurusu bulunulan ülkeler arasındadır. İngiltere için alınan vizeler ; Yerleşim Vizeleri, Au-pair Vizeleri, Çalışma Vizeleri, Öğrenci Vizeleri ve Ziyaret Vizeleridir.

Ziyaret vizeleri arasında, Aile Ziyaret Vizesi, Turist Vizesi, İş Ziyareti Vizesi, Öğrenci Ziyaretçi Vizesi bulunmaktadır. Bu vize en az 6 ay süre için verilir ve bu vizeyi İngiltere’den uzatma şansınız yoktur. Bu süreyi yasa dışı olarak aşmanız halinde birdaha vize alma şansınız neredeyse yoktur.

Yunanistan, Schengen Vize sistemine dahil olan ülkeler arasında yer alıyor. Bunun için diğer Schengen ülkelerine vize alırken takip etmeniz gereken prosedürler le hemen hemen benzerlik göstermekle beraber, bazı detayları da gözden kaçırmamak gerekiyor.

Diğer Schengen ülkeleri için istenen ortak belgelerde olduğu gibi, Yunanistan vizesi için de gidiş amacınıza göre vize almanız gerekmektedir. Buna göre; çalışanlardan, işverenlerden, öğrencilerden(öğrenci vizesi için), emeklilerden ve ev hanımlarından istenen belgeler farklılık gösterir.

Ortak istenen belgeler olarak: 2 adet güncel fotoğraf (beyaz fonlu), 30.000 Euro’luk seyahat sağlık sigortası, uçak ve otel rezervasyonları ile pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Tarih boyunca Mısır, gizemli özellikleri ve tarih boyunca çeşitli medeniyetleri barındırmış olmasından dolayı zengin tarihi yapıtlarından dolayı, oldukça fazla turist çeken ülkelerdendir.

Eskiden havaalanından alınabilen vizeler için artık Mısır a gitmeden önce Türkiye deki Mısır Konsolosluğu na Mısır a Vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor.Mısır ın en gözde yerlerinden birisi olan ve Kızıl Deniz de daha çok dalış yapanların gitmeyi tercih ettikleri Sharm El Sheikh gitmek için vize gerekmemektedir.

Eğer sadece buraya gidecekseniz, direct uçuşlar vardır ancak Mısır vizeniz olmadan, Kahire veya diğer şehirlere geçiş yapamazsınız. Yine bu bölgeden geri dönmeniz gerekmektedir.